Ako správne vybrať detský bicykel?

Ako správne kúpiť detský bicykel pre Vaše dieťa a vybrať najvhodnejšiu veľkosť rámu, podĺa veku dieťaťa alebo výšky postavy dieťaťa.

Ako vybrať správny bicykel pre Vaše dieťa?

Pri výbere správnej veľkosti je najdôležitejšia výška dieťaťa!

Detské bicykle sa označujú v palcoch ako 12'' /14" /16'' /20'' /24'' či 26" a vyjadruje to priemer kolies, nie veľkosť rámu. Väčšina bicyklových značiek vyrába bicykle v chlapčenských a dievčenských prevedeniach. Bicykle majú kryty reťaze a pri najmenších veľkostiach sú k dispozícii aj pomocné kolieska (pri 12'', 14"a 16'').

Na bicykli je pre dieťa veľmi dôležité, aby dosiahlo zo sedadla na zem. Tak isto je dôležité aj to, aby malo dieťa dostatok miesta medzi hornou rámovou rúrkou a telom, keď zosadne z bicykla a postaví sa na zem obidvoma nohami. Keď dieťa rastie, jedna veľkosť bicykla mu vystačí na dva až štyri roky. Pri kúpe detského bicykla preto zoberte so sebou svojho potomka, aby ste vybrali správnu veľkosť bicykla. Pokiaľ má byť bicykel prekvapenie, odmerajte centimetrom dĺžku nohy od rozkroku až po chodidlo. Často sa však môžete stretnúť s tým, že každý výrobca bicykla má svoje špecifické označenie, a preto nie vždy dva rovnako veľké detské bicykle, môžu mať rovnaké označenie. Na druhej strane sa výška bicykla dá ľahko upraviť, a to po-vytiahnutím, či znížením sedla. Zamerajte sa teda pri určení veľkosti bicykla aj na dĺžku rámu, ktorého dĺžka sa už tak ľahko, na rozdiel od sedla upraviť nedá. Pri detskom bicykli nie vždy znamená čím ľahší tým lepší, treba myslieť na bezpečnostné prvky a najmä komponenty z čoho je bicykel vyrobený. V súčasnej dobe je veľa plastových komponentov na bicykli, čo ho spraví menej ťažkým ale zároveň aj nebezpečnejším. Váha bicykla je najmä nepriateľ rodiča, ktorý bicykel nosí v ruke, nie dieťaťa ktoré ťahá. Veľkosť detského bicykla je potrebné starostlivo zvážiť. V prípade, že sa neviete rozhodnúť o veľkosti bicykla pre Vaše dieťa napíšte nám a my Vám odpovieme na Vaše otázky.

Veľkosť bicykla / Výška postavy / Dĺžka nôh vnútorná / Vek dieťaťa

12 palcov - výška postavy 90 až 110 cm - dĺžka nôh 35 až 42 cm   vek dieťaťa 2-4 roky

16 palcov - výška postavy 105 až 125 cm - dĺžka nôh 45 až 55 cm  vek dieťaťa 3-7 rokov

20 palcov - výška postavy 115 až 135 cm - dĺžka nôh 55 až 63 cm  vek dieťaťa 6-9 rokov

24 palcov - výška postavy 125 až 155 cm - dĺžka nôh 60 až 72 cm vek dieťaťa 8-12 rokov

26 palcov - špeciálna kategória rám ako 24 palcov a kolesá 26

V prípade že sa neviete rozhodnúť o veľkosti bicykla pre Vaše dieťa napíšte nám a my Vám odpovieme na Vaše otázky.