Ako si správne vybrať cyklistickú prilbu?

Ako vybrať správnu veľkosť a správnu prilbu. Na čo sa zamerať? V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie.

Prilba je v dnešnej dobe povinná súčasť každého jedného bicyklistu. My Vám chceme aj touto cestou pomôcť pri výbere vhodnej prilby. Na trhu nájdeme veľa cyklistických prilieb, ktoré sa odlišujú cenou a kvalitou. My Vám predstavujeme dve značky: nemeckú bezpečnosť a praktickosť v značke Abus, a bezpečnosť a štýl od značky Electra.

Záleží nám na Vašej bezpečnosti, a preto sme pre Vás pripravili niekoľko užitočných rád.

Bezpečnosť

Najnovšia technológia zo Švédska MIPS® (Multi-Directional Impact Protection System) sa skladá z troch hlavných častí: 1. EPS polystyrénová škrupina, 2. pohyblivá vložka MIPS® a 3. elastoméry, ktoré spájajú prvé dve časti. V prípade nárazu pod uhlom sa elastoméry natiahnu, a umožnia tak mierny pohyb škrupiny prilby voči klznej vložke MIPS®, čím dôjde k absorpcii rotačných síl. Ide o pohyb pár milimetrov. Ale aj týchto pár milimetrov, počas kritických 2 milisekúnd, môže výrazne znížiť množstvo rotačných síl, ktoré by sa inak preniesli až na mozog. Cyklistické prilby, ktoré sa predávajú v Slovenskej republike, musia spĺňať normu STN EN 1078. Informácia o splnení normy je uvedená priamo na prilbe. Vo väčšine prilieb sa nenachádza, je to nadštandard (http://www.coolbike.sk/produkt/abus-youn-i-youn-i-mips-velvet-black-prilba-velkost-m-52-57-cm).

Správna pozícia prilby

Aby cyklistická prilba mohla spĺňať základnú ochrannú funkciu, musí byť hlavne správne umiestnená. Správna pozícia prilby je vo vodorovnej polohe, predná časť prilby by Vám mala zasahovať doprostred čela, a pri nosení musí byť zapnutý podbradný remienok, za ktorý by sa mali dať strčiť maximálne dva prsty. Cyklistická prilba musí byť dotiahnutá tak, aby sa na hlave nepohybovala.

Veľkosť prilby

Veľkosť prilby závisí od obvodu Vašej hlavy v centimetroch. Správnu veľkosť prilby spoznáte podľa toho, že vám nie je veľmi voľná, a najmä nikde netlačí. Cyklistické prilby sú vybavené kolieskom, prípadne iným systémom, ktorý reguluje jej veľkosť. Týmto systémom sú vybavené prevažne prilby cestné a MTB prilby. Prilby BMX a zjazdové prilby týmto mechanizmom nie sú vybavené. Ak kupujete prilbu pre svoje deti, v žiadnom prípade nekupujte väčšiu prilbu s vidinou, že do nej dorastú, a budú ju môcť nosiť dlhšie.

Veľkosť/Obvod hlavy v cm:

  • S -  50 až 54 cm
  • M - 54 až 58 cm
  • L -  58 až 62 cm

Zapínanie prilby

Pri výbere cyklistickej prilby je potrebné pozerať aj na systém zapínania. Správne je, aby pásky neboli v kontakte s ušami, pretože pri dlhšej vychádzke Vás môžu pásky začať rezať. Kvalitné modely prilieb umožňujú prispôsobenie priestoru okolo uší, aj nastavenie dĺžky podbradného remienka.

Údržba prilby

Z hygienických dôvodov je veľmi praktické, keď je cyklistická prilba vybavená vyberateľnou vnútornou výstelkou. Táto výstelka je väčšinou k helme pripevnená suchým zipsom, a teda ju možno jednoducho vybrať a vyprať. Kvalitnejšie modely majú túto výstelku vyrobenú z antibakteriálneho materiálu X - static, ktorý obsahuje ióny striebra, teda krásne ničí baktérie, a zamedzuje hromadeniu zápachu. Cyklistickú prilbu je nutné vymeniť po každom väčšom náraze hlavy. Odporúčame prilbu chrániť pred zbytočnými nárazmi. Tiež je potrebné myslieť na to, že po piatich až ôsmich rokoch stráca materiál prilby svoje pôvodné vlastnosti, pričom u aktívnejších cyklistov dochádza k opotrebeniu už v treťom roku. To znamená, že je potrebné zaobstarať si novú prilbu.

Vybavenie prilby

Cyklistické prilby sú vybavené napríklad nastaviteľným štítom, ktorý oceníte hlavne počas jazdy v prudkom slnku. Obľúbená je pri prilbách aj cyklistická šatka, ktorá je vhodná do chladnejších dní, ochráni vašu hlavu pred studeným vetrom, a v lete ju viete využiť ako čelenku. Stretávame sa aj s integrovanou blikačkou, ktorá sa hodí najmä pre deti.

Dizajn prilby

Niekto by si mohol povedať, že je jedno akú farbu má prilba. Radi by sme zdôraznili, že čierne a tmavé prilby oveľa viac pohlcujú slnečné žiarenie, a bude v nich väčšie teplo. Pestré a svetlé prilby sú zase lepšie viditeľné. Výrobcovia prispôsobujú dizajn helmy rôznym cieľovým zákazníkom, takisto je dizajn prilieb prispôsobený podľa pohlavia, tzn. prilby pánske, dámske, detské.

Reflexný prvok na prilbe - Každá prilba by mala mať reflexné materiály, ktoré sú dôležité pre jazdu na ceste. Je potrebné zdôrazniť, že každé zviditeľnenie je v súčasnosti veľkou výhodou.

Pripravte sa na cyklistiku už dnes a vyberte si z našej širokej ponuky cyklistických prilieb.